Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które pobiera energię cieplną z otoczenia np. z powietrza, gruntu i przekształca je w ciepło do ogrzania naszych domów a tym samym ogrzania wody użytkowej. Niektóre modele mogą służyć do chłodzenia, pełniąc tym samym funkcję klimatyzacji.

Pompa ciepła jest urządzeniem praktycznie bezobsługowym, bezawaryjnym i długowiecznym. Jej prawidłowe funkcjonowanie jest szacowane na 20 lat. Dodatkowym atutem jest także to, że nie potrzebuje do działania dodatkowego paliwa, tym samym nie ma ryzyka zapalenia, zaczadzenia czy wybuchu. Istotną zaletą przy zabudowie jest to, że nie trzeba wykonywać żadnych odwiertów, a jedynie przyłącza- hydrauliczne i elektryczne.

 

Dlaczego warto?

Pompa ciepła to energooszczędne rozwiązanie i komfortowa forma eksploatacji: nie emituję żądnych szkodliwych substancji, połączona z fotowoltaiką stanowi swego rodzaju perpetuum mobile bo fotowoltaika działa z wykorzystaniem słońca, a pompa ciepła może wykorzystywać energię utworzoną przez fotowoltaikę. Tym samym obniżając koszty ogrzania budynku mieszkalnego (domu) do zera.

Do wytworzenia 3-5 kw energii grzewczej wymagany jest wkład 1 kw energi elektrycznej.

 

Czysta energia z natury- Korzyści

Dzięki braku zapotrzebowania na paliwa stałe pompa ciepła rozwiązuje problem ze składowaniem i zakupem węgla, drewna, ekogroszku, pelletu itp. Nie potrzebuje komina, kotłowni, bojlera. Dodatkowym atutem jest też to, że nie zajmuje naszej przestrzeni domowej, zamiast na kotłownie wolne pomieszczenie można wykorzystać na siłownie, spiżarnie, domową piwniczkę na wina czy dość popularną ostatnio przydomową saunę. Notabene energia (ciepło) potrzebne do działania sauny produkuje pompa ciepła.

Pompa ciepła wykorzystuje energię słoneczną zgromadzoną w gruncie, wodach gruntowych czy powietrzu atmosferycznym. Ta energia jest wkoło nas, jest nieograniczona i przede wszystkim bezpłatna. Dlatego dużym atutem pomy ciepła jest wykorzystanie odnawialnego źródła energii, komfortem użytkowania, komfortem finansowym i logistycznym.

Instalacja pompy ciepła umożliwia ogrzanie budynku nawet podczas ujemnych temperatur. O wysokiej skuteczności i wydajności tych urządzeń przekonuje fakt, że takie rozwiązanie cieszy się ogromną popularnością w krajach skandynawskich.

Korzyści jakie daje pompa ciepła?

  •  Obniżasz rachunki. Nie musisz obawiać się wzrostu opłat za ogrzewanie i zakupu opału.
  • Walczysz z zanieczyszczeniem środowiska, ponieważ pompa ciepła jest w pełni ekologiczna, obniża emisję CO2 oraz nie emituje szkodliwych oparów czy pyłów w Twoim domu.
  • Nie jesteś uzależniony od wzrostu cen. Ceny za opał i ogrzewanie stale rosną, ale Ty możesz spać spokojnie, bo nie płacisz nic za ogrzanie swojego domu.
  • Nie masz poczucia obowiązku. Pompa ciepła jest w 100% bezobsługowa, bezawaryjna i czysta.
  • Podłączana jest do instalacji, którą masz już w swoim domu.
  • Instalacja dopasowana do Twoich potrzeb. Dzięki dokładnym wyliczeniom naszego Działu Technicznego masz gwarancję ciepła w budynku oraz ciepłej wody w kranie, bez względu na warunki panujące za oknem.
  • Uwalniasz się od rachunków. Jeśli zainstalujesz pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną, zapewnisz sobie ekologiczny dom, w którym nie płacisz za prąd, ogrzewanie i ciepłą wodę.

 

Niższe koszty ogrzewania sprawiają, że inwestycja w ciepło szybko się zwraca. Mało tego jest to system przyjazny dla środowiska, przez co istnieje możliwość uzyskania dofinansowania oraz niskooprocentowanego kredytu na jego montaż. Pomożemy we wszelkich formalnościach.