Czym jest fotowoltaika?

Najprościej pisząc - fotwoltaika to darmowy prąd ze słońca, który jest w 100% ekologiczny.
Dzisiejsza technologia pozwala nam nawytwarzanie energii w zupełnie inny sposób niż ten, który znany jest od lat. To rozwiązanie pozwalające pozyskiwać dosłownie "wolty z fotonów". Jest prostą formą wytwarzania energii elektrycznej. Polega na zjawisku konwersji "światła" w "prąd" za pomocą paneli fotowoltaicznych.

Wygenerowany prąd trafia do inwertera (falownika), gdzie zostaje przekształcony w prąd zmienny, którym możemy zasilić np. cały dom czy firmę. Taki sposób pozyskiwania energii ma ogromną przewagę nad energią uzykiwaną z innych źródeł alternatywnych - wiatrowej, pływów morskich czy z biomasy. Ilość pozyskiwanej energii zależy od intensywności promieniowania słonecznego na powierzchni Ziemi, które jest zmienne w zależności od pory roku, stanu atmosfery oraz szerokości geograficznej.

Dlaczego warto?

Z bardzo praktycznego powodu, czyli promieniowania słonecznego, które dostępne jest prawie wszędzie. Docieranie promieni Słońca do zamontowanej instalacji fotowoltaicznej pozwala na uniezależnienie dostaw prądu od sprzedawców, a co za tym idzie uniknięcie wszelkich podwyżek energii elektrycznej w przyszłości. Dzięki tak stworzonym oszczędnościom, sama inwestycja może zwrócić się w przeciągu kilku lat, przy wydajności paneli średnio szacowanej na 35 lat.

Nie trzeba być pasjonatem filmów przyrodniczych czy "zielonym" aktywistą by mieć świadomość, że nasza planeta jest bardzo zagrożona. Instalacja paneli fotowoltaicznych w swoim domu czy przedsiębiorstwie jest małą, ale bardzo znaczącą cegiełką w kontekście ochrony środowiska. Dzięki pozyskiwaniu energii ze słońca ograniczamy emisję dwutlenku węgla. Słońce jest wyjątkowym źródłem energii, ponieważ go nie ubywa. Nie jest to las, który trzeba wyciąć, czy węgiel, który trzeba wydobyć.

Czy to działa?

Oczywiście, a przykładów na wieloletnie i funkcjonujące bez zarzutów "zielone elektrownie" jest mnóstwo, natomiast szczególną uwagę przyciągają dwa przykłady.

Na terenie Polski po raz pierwszy instalację fotowoltaiczną przyłączono do sieci elektroenergetycznej w 2001 roku. Wybudowali ją pracownicy laboratorium Fotowoltaiki Politechniki Warszawskiej. Instalacja to bezawaryjnie funkcjonuje już od ponad 19 lat. Do dziś jej parametry elektryczne są monitorowane.

Z kolei poza granicami naszego kraju, a konkretnie w Japonii została wybudowana instalacja, która pracuje nieprzerwanie ponad 40 lat. Wykorzystano w niej moduły Kyocera - ku zaskoczeniu samego producenta starzenie się modułów przebiega wolniej niż przewidywali.

Konwencjonalne źródła energetyczne zastępowane są i będą w dalszym ciągu instalacjami fotowoltaicznymi. Segment ten będzie gwałtownie rozwijać się w najbliższych latach. Inwestycje są bardzo opłacalne już dziś, biorąc pod uwagę wzrost cen energii oraz coraz niższe koszty technologii.